Wkłady z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to dziś zdecydowanie jedno z bardziej wydajnych i oszczędnych rozwiązań, na jakie mogą zdecydować się właściciele domków jednorodzinnych. Urządzenia te, choć wizualnie przypominają tradycyjny kominek, w rzeczywistości różnią się od nich znacząco zarówno pod względem budowy, jak i sposobu działania. Dzięki wysokiej mocy nominalnej i poniekąd innowacyjnej konstrukcji, kominki z płaszczem wodnym oferują wysoką wydajność pracy i generują przy tym spore oszczędności energetyczne. Na jakiej zasadzie działają i w jakiej instalacji sprawdzą się najlepiej?

Kominek z płaszczem wodnym – na czym polega jego działanie?

Płaszcz wodny to odpowiednio dobrany i ukształtowany odcinek rury, który umieszczony nad paleniskiem pozwala na ogrzewanie wody, a nie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań – powietrza. Gorące spaliny powstające w procesie spalania ogrzewają wodę przepływającą przez płaszcz wodny, kierowaną następnie do instalacji centralnego ogrzewania i tym samym krążącą w grzejnikach całego domu. Moc grzewcza wkładów kominkowych z płaszczem wodnym jest na tyle wysoka, że możliwe jest nawet zastosowanie ich do bezpośredniego przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wystarczy, że nad paleniskiem zainstalowana zostanie dodatkowa wężownica, odpowiadająca za przepływ wody użytkowej, a kominek będzie mógł pełnić nie jedną, a dwie funkcje jednocześnie.

Instalacja wkładu kominkowego z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym mogą pracować zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych, choć zalecanym ze względów bezpieczeństwa rozwiązaniem są raczej te pierwsze. W przypadku instalacji grzewczych systemu otwartego traktuje się je niemalże tak, jak kotły na paliwa stałe – woda instalacyjna ma kontakt z powietrzem w otwartym naczyniu wzbiorczym. Naczynie to odpowiada za niedopuszczanie do nadmiernego wzrostu ciśnienia w instalacji i w momencie ogrzewania wody w palenisku zbiera jej nadmiar, który po ochłodzeniu trafia ponownie do instalacji. Naczynie wzbiorcze powinno być dobrane tak, by nigdy nie doszło do jego przepełnienia, choć współczesne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym dostosowane są i do takich sytuacji poprzez połączenie z kanalizacją, do której ów nadmiar zostałby w razie konieczności odprowadzony.

Zamknięte systemy grzewcze są bez wątpienia wciąż postrzegane jako lepsze i bardziej ekonomiczne wyjście, gwarantując wyższą sprawność, lepszą trwałość instalacji czy wreszcie niższe koszty jej eksploatacji. Aby możliwe było zainstalowanie w nich kominka z płaszczem wodnym konieczne jest jednak zainstalowanie dodatkowych wymienników ciepła. Urządzenia stosowane do odprowadzania nadmiaru ciepła w przypadku wkładów kominkowych z płaszczem wodnym oddzielają dwa obiegi wodne – obieg przez kominek (w układzie otwartym) i przez grzejniki (w układzie zamkniętym). W zastosowaniu tym spotyka się dziś najczęściej niewielkie, ale za to bardzo wydajne wymienniki płytowe, gwarantujące zabezpieczenie przed gromadzeniem nadmiaru ciepła w kominku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl