Promocje
Piec wolnostojący KOZA LC11
Piec wolnostojący KOZA LC11
1 800,00 zł 1 750,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wkład kominkowy - stalowy czy żeliwny?
Wkład kominkowy - stalowy czy żeliwny?

Kominek w salonie to nowoczesny, elegancki i niedrogi sposób na dodatkowe ogrzewanie wnętrza. Aby nie stanowił jedynie elementu dekoracyjnego, a faktycznie dostarczał ciepło, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wkładu kominkowego, który cechuje się nie tylko większą skutecznością od tradycyjnych kominków otwartych, ale i większym bezpieczeństwem konstrukcyjnym. Z tej samej ilości drewna w kominku, ten z odpowiednim wkładem potrafi dostarczyć znacznie więcej ciepła, przez co w wielu domach stanowi on nie dodatkowe, a główne źródło ogrzewania. Ale odpowiednim, to znaczy jakim? Na rynku dostępne są dziś przede wszystkim wkłady stalowe oraz żeliwne. Który wybrać?

Wkład kominkowe – podstawowe parametry

Wybierając odpowiedni wkład kominkowy do swojego domu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak często konieczne będzie uzupełnianie w nim opału. Za dobry wkład można uznać taki, który utrzymuje żar przez co najmniej dziesięć godzin i emituje wystarczającą ilość ciepła nawet wtedy, gdy ilość materiału opałowego jest dramatycznie niska. Podczas wyboru liczy się też oczywiście wysoka sprawność kominka. Najlepsze wkłady kominkowe dostępne na rynku osiągają sprawność powyżej 80%, co oznacza, że nawet przy ograniczonym dostępie powietrza spalają mniej materiału opałowego, niż znacznie słabsze sprawnościowo wkłady. Ostatnim istotnym parametrem jest moc grzewcza. Współczesne domy potrzebują około 0,08 kW mocy na 1 m2 ogrzewanej powierzchni, jeśli chcemy by było w nich ciepło i przyjemnie. Podczas wyboru wkładu kominkowego moc grzewcza odegra więc bardzo istotną rolę.

czytaj całość »
Czym palimy w kominku?
Czym palimy w kominku?

W kominkach należy spalać drewno liściaste o wilgotności nie przekraczającej 20% co w praktyce osiąga się sezonując drewno w odpowiednich warunkach przez okres 2 lat.  Jeśli chodzi o rodzaje za najlepsze drewna opałowe uznaje się twarde drewna drzew liściastych takich jak: buk, dąb, brzoza, jesion, grab, klon oraz jarząb.

Dużym powodzeniem wśród użytkowników, ze względu na specyficzny trzask wydawany podczas palenia, cieszy się również drewno z drzew iglastych. Nie jest jednak odpowiednie do spalania w kominku. Zawiera więcej żywic co przy paleniu powoduje większe osadzanie się kreozotu w kominie, a to grozi niestety zagrożeniu pożarowemu.

czytaj całość »
Dolot świeżego powietrza - do czego służy?
Dolot świeżego powietrza - do czego służy?

Każdy pracujący kominek do właściwego funkcjonowania potrzebuje powietrza. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg drewna potrzebne jest około 8-10 m3 powietrza. Aby nie było ono zabierane z pomieszczenia, w którym pracuje kominek można doprowadzić je z zewnątrz budynku bezpośrednio do paleniska, za pośrednictwem przewodu nawiewnego. Takie rozwiązanie wpływa na komfort korzystania z urządzenia.

Przewód doprowadzający powietrze najlepiej wykonać w podłodze (w nowych domach jeszcze przed wylewkami), np. przy pomocy kanałów 5x15, przewodów elastycznych typu flex lub rur ocynkowanych. Sam przewód podłączony jest do wkładu za pomocą specjalnego króćca - dolotu.

czytaj całość »
Jak dobrać kratki do kominka?
Jak dobrać kratki do kominka?

Kratki kominkowe to istotny element zabudowy wkładu. Podpowiadamy jak wybrać odpowiednie.

Kratki wlotowe i wylotowe: W dolnej części zabudowy wkładu kominkowego należy przewidzieć otwory nawiewne za pomocą których do obudowy wchodzi powietrze potrzebne do ogrzewania - wlot powietrza (dolne kratki wentylacyjne).

Aby zapewnić właściwe odprowadzanie gorącego powietrza z okapu należy zamontować w nim otwory wywiewne zakończone kratkami wentylacyjnymi - wylot powietrza (górne kratki wentylacyjne).

czytaj całość »
Wkład powietrzny czy z wkład z płaszczem wodnym
Wkład powietrzny czy z wkład z płaszczem wodnym

Jeśli stoicie przed wyborem rodzaju wkładu i nie możecie się zdecydować, spróbujemy pomóc i wskazać jakie czynniki należy brać pod uwagę decydując się na konkretną metodę rozprowadzania ciepła „wyprodukowanego” przez kominek.

Wizualnie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym praktycznie nie różnią się od wkładów tradycyjnych. W kominkach z płaszczem wodnym inaczej zbudowany jest jednak korpus wkładu. Ma on podwójne ścianki, a między nimi przestrzeń, do której dociera podłączona woda. Przepływając między ściankami woda odbiera ciepło jakie powstaje w trakcie palenia we wkładzie kominkowym. 

czytaj całość »
Biokominki: rodzaje
Biokominki: rodzaje

Biokominki w ciągu kilku lat stały się prawdziwym hitem w urządzaniu wnętrz. Niewątpliwy wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż urządzenia te nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej.

Dzięki temu marzenie o własnym kominku zrealizować mogą Ci dla których taka opcja była do tej pory niemożliwa - czy to ze względu na fakt zamieszkania w wielorodzinnym budownictwie czy tez ze względu na większe koszty związane z montażem tradycyjnego kominka.

W ciągu kilku lat, oferta biokominków rozrosła się do gigantycznych rozmiarów. Dziś, każdy może wybrać model, który odpowiada jego potrzebom. Na rynku dostępne są biokominki wiszące, stojące, portalowe. Jak dobrać właściwy?

czytaj całość »
Witamy w naszym sklepie
Witamy w naszym sklepie

WITAMY

Miło nam powitać Was w naszym sklepie. W zakładce blog, pomożemy znaleźć Wam odpowiedź na pytania dotyczące naszego asortymentu. Jeśli zastanawiasz się czy biokominek daje ciepło, ile kosztuje cała instalacja kominka lub szukasz pomysłu na jego aranżacje - trafiłeś w dobre miejsce.

W kolejnych odsłonach postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl