Kratka kominkowa 11x17 miedziana  Kratka kominkowa 11x17 miedziana
Producent: Kratki
Cena: 28,70 zł
szt.
zobacz więcej
Kratka 11x11 Rustykalna Kratka 11x11 Rustykalna
Producent: Kratki
Cena: 83,90 zł
szt.
zobacz więcej
Kratka FRESH czarno-srebrna 17x70 Kratka FRESH czarno-srebrna 17x70
Producent: Kratki
Cena: 126,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kratka kominkowa 11x11 biała Kratka kominkowa 11x11 biała
Producent: Kratki
Cena: 27,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kratka kominkowa 11x11 czarna Kratka kominkowa 11x11 czarna
Producent: Kratki
Cena: 28,69 zł
szt.
zobacz więcej
Kratka kominkowa 11x11 grafitowa Kratka kominkowa 11x11 grafitowa
Producent: Kratki
Cena: 28,70 zł
szt.
zobacz więcej

Kratki kominkowe - LUFT, TUNEL, Z SIATKĄ, Z ŻALUZJĄ

Kratki kominkowe - szeroki wybór wzorów (kratki luft, kratki tunel, kratki z siatką, kratki z żaluzją), rozmiarów i kolorów. Producent udziela 2 lat gwarancji na każdy model kratki. W obudowie kominka powinno się zastosować co najmniej trzy kratki: duża kratka w górnej części obudowy kominka służąca do odprowadzania z niej gorącego powietrza oraz dwie kratki mniejsze, umieszczone wyżej, wentylują przestrzeń pod stropem tzw. komorę dekompresyjną (najlepiej dodatkowo by były one umieszczane niesymetrycznie).


Zalecane pole czynne kratek wlotowych / wylotowych dla wkładów kominkowych (stalowych lub żeliwnych) do: 10 kW to wlot powietrza (dolne kratki wentylacyjne) / wylot powietrza (górne kratki wentylacyjna) cm2 ≥ 500 cm2 (pole czynne kratki lub sumy kratek),  dla wkładów do 15 kW to wlot powietrza (dolne kratki wentylacyjne) /wylot powietrza (górne kratki wentylacyjna) cm2 ≥ 700  cm2 (pole czynne kratki lub sumy kratek), oraz dla wkładów powyżej 15 kW to wlot powietrza (dolne kratki wentylacyjne) /wylot powietrza (górne kratki wentylacyjna) cm2 ≥ 800 - 1200 cm 2 i więcej (pole czynne kratki lub sumy kratek).

Kratki kominkowe to jeden z najistotniejszych elementów kominków domowych. Ich podstawową funkcją jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, które wchodzi i wychodzi z obudowy kominka, choć dla wielu osób i znawców tematyki wnętrzarskiej, kratki pełnią również funkcję dekoracyjną. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się otwory wentylacyjne i kominkowe, zainstalowanie odpowiedniej kratki jest koniecznością, a jednocześnie świadomym wyborem projektanta wnętrz. Jaki rodzaj kratki kominkowej wybrać, by sprawdziła się zarówno w funkcji dekoracyjnej, jak i praktycznej?

Czemu służy kratka kominkowa?

Kratki kominkowe to najprostsze i najbardziej estetyczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy posiadają kominek nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Ogrzewane poprzez wkład kominkowy powietrze musi mieć swoje ujście, które stanowi odpowiednia ilość otworów wentylacyjnych rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Otwory te, zabezpieczone kratkami, pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także praktyczną – regulując dostęp powietrza do instalacji kominkowej, gwarantują ochronę wkładów przed przegrzaniem.

Jakie cechy powinny posiadać kratki kominkowe?

Otwory kominkowe nie mogą być zabezpieczone jakkolwiek – kratki montowane u ich wylotu muszą być przystosowane do pracy w wysokich temperaturach i skonstruowane tak, by dopuszczały do instalacji optymalną ilość powietrza. Najlepszym materiałem do wykonywania tego typu kratek jest dziś stal nierdzewna, odporna na różnice temperatur i dość prosta w modelowaniu, dzięki czemu stworzenie estetycznego projektu kratki nie powinno stanowić większego problemu.

Kratki wlotowe i wylotowe do kominka

Decydując się na kratkę typu luft warto pamiętać jednak, że zdecydujemy się na kratkę tego typu musimy wziąć pod uwagę to, jaką funkcję będzie ona pełniła. Kratki wlotowe (na dole kominka) mocuje się otworem do góry, natomiast wylotowe (w górnej części obudowy) - otworem do dołu. W ten sposób, pomimo obecności tylnej ścianki, instalacja może działać bez zarzutów, a otwory kominkowe nie będą już raziły swoim nieestetycznym wyglądem.

Rodzaje kratek kominkowych

Na rynku pojawia się dziś wiele różnych rodzajów kratek kominkowych i podczas gdy jedne pełnią funkcje typowo techniczne, inne stanowią faktyczny element dekoracyjny i to na ich wyborze skupimy się tu najbardziej.

Kratki wentylacyjne pełniące w kominku bardzo ważne funkcje techniczne to przede wszystkim kratki wlotowe, montowane w dolnej części kominka i doprowadzające stosowną ilość powietrza do wkładu kominkowego; kratki wylotowe, montowane w górnej części kominka i odpowiadające za rozprowadzanie nagrzanego powietrza po pomieszczeniu; oraz kratki dekompresyjne, montowane na wysokości około 40 centymetrów od sufitu, stosowane jako zabezpieczenie przed przegrzaniem się sufitu i pełniące funkcję swoistego izolatora termicznego, zapobiegającego stratom ciepła.

Wśród wymienionych rodzajów kratek w niskiej cenie stosowanych powszechnie w domach i mieszkaniach istnieje grupa tych, które spełniają przede wszystkim funkcje dekoracyjne i estetyczne. Są to oczywiście kratki typu luft oraz kratkitunel, które pod kątem projektu są do siebie bardzo podobne, przy czym jedyną różnicę stanowi maskownica zasłaniająca wlot, będąca częścią kratek Luft. Pomimo zasłoniętego wlotu, to właśnie ten model znajduje dziś coraz większe grono zwolenników i staje się najpopularniejszym modelem kratek kominkowych. Dlaczego zasłonięte kratki zyskują taką popularność i dlaczego warto na nie postawić?

Maskownica zastosowana w kratkach kominkowych typu luft to nie tylko sposób na osłonięcie nieestetycznego otworu wylotowego powietrza i wnętrza instalacji kominkowej, ale też doskonałe rozwiązanie zasłaniające ewentualne odbijanie się światła od ekranu z folii aluminiowej, instalowanego w kominkach w przypadku izolacji z wełny termalnej.

Kratki luft do kominka

Popularne kratki Luft, posiadają zamaskowany wlot powietrza, dzięki któremu nie widać wnętrza kominkaKratki typu Luft doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach. Nie rzucają się w oczy i są wyjątkowo eleganckie. Kratki Luft mogą być pomalowane metodą proszkową na dowolny kolor, gwarantując, że mimo wysokiej temperatury farba pozostanie na swoim miejscu, a całość będzie wyglądała estetycznie. Niekiedy wykorzystywane są również kratki Tunel oraz kratki Air System. Wiele osób dodatkowo decyduje się na zakupienie wersji z żaluzjami.

W naszym sklepie znajdą państwo także kratki kominkowe wentylacyjne narożne, retro, rustykalne, w atrakcyjnej cenie. 

Zobacz także: kominki z płaszczem wodnym, elementy montażowe, ruszt do kominka, kominki ogrodowe, piece kominkowe ,rury do kominka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl